10 Apr 2013

DIE KAISERIN SISSI VON WITTLESBACH

O Sisi bych mohla vyprávět hodiny a hodiny, stejně tak bych mohla vyprávět o mojí milované Vídni. Jestli existuje nějaké město kam bych se z fleku odstěhovala, tak je to právě Vídeň. Knížek o Sissi jsem přečetla hned několik a hodlám v tom pokračovat. Taky mám poslední dobou sklony něco sbírat. Nejvíc jsem toho zatím nasbírala o Sissi. Především jsem byla v Sissi apartmánech a v samotném Schönbrunnu na maxi prohlídce. Viděla jsem šaty co nosila Sissi, její dopisy, cestovní vagón a taky pilník, kterým byla zabita. Zvláštní, jak malá věc dokáže ukončit život. Ten pilník měl sotva 10 cm (a to jsem mu přidala) a dal by se úplně na pohodu srovnat s mým růžovým pilníčkem. Dodneška mám odtud pečlivě uložené prospekty. Jediné čeho opravdu lituji je to, že jsem si z těch suvenýrů na konci prohlídky kaiser-apartmánů neodnesla přívěšek Sissi na klíčky. Asi jsem myslela, že si eura utratím za něco rozumného. Nakonec jsem je přece jen utratila za blbosti. Taky jsem viděla sochy Sissi a v Schönbrunnu jsem se prošla zahradami, kde se kdysi pravděpodobně procházela i Sissi. Přesto bych svou sbírku chtěla rozšířit. Takže se asi nikdo nebude divit tomu, že jsem začala juchat, když jsem narazila na Sissi článek v jednom čísle Spitzu. Bohužel to je Teil 2. Teil 1 byl v předchozím čísle, které z jakéhosi neznámého a záhadného důvodu nemám. Ta první část byla věnována Sissi samotné, druhá část je o jejich dětech. I když ten první článek nemám, rozhodně mi nedělá problém vám tu o ní povyprávět.

Inu, Sissi, celým jménem Elizabeth Amalie Eugenie Wittleschach, přišla na svět dne 24. 12. 1837 v Mnichově v čase 10:43. Jejími rodiči byli vévoda Maxmilián Bavorský a princezna Ludovika Bavorská. Celé její dětství připomínalo pohádku. Jako malá dováděla se svými sourozenci po okolí na zámečku Posenhofen. Podle knih co jsem četla jsem si vyvodila, že Sisi jako malá holka musela být pěkná podšívka. A taky že nejspíš byla.


Zatímco Sissi dováděla venku s bratříčkem Gackelem, její sestra Helena (Nené) se učila být císařovnou - no, přesněji řečeno, učila se mnohým císařským způsobům. Ludovika totiž nejspíš se Sofií už měla předem domluvené, že její syn Franz Josef (její bratránek, Sofie byla Sissina teta) vezme Nené. A tak se na narozeniny Franze Josefa jelo do Bad Ischlu. Podle knížek se tam Sissi moc nechtělo. Šlo tam přece především o Nené. Tyhle narozeniny měly být zároveň spojeny s námluvami.
Asi málo kdo tehdy čekal, že námluvy vezmou nečekaného zvratu. Vypráví se, že Sissi a Franzi se potkali dřív než oficiálně u večeře. Sissi jako obvykle dováděla venku, údajně lovila ryby v jezírku. A tu se tam najednou objevil Franz Josef. Ona neznala jeho a on neznali ji. Ani jeden si před sebou na nic nehráli. Večer u večeře to tedy muselo být pro oba dva velké překvapení. Zda to ovšem tak doopravdy bylo, ví snad jen Sissi a Franz Josef. K velkému překvapení Sofie a Ludoviky si Franz nakonec místo Nené vybral Ssisi. Zamiloval se do ní a nejspíš ho nejvíc uchvátila její přirozenost a nenucenost. A bylo vymalované. Do všech koutů světa se rozletěly zprávy o tom že císař si bere bavorskou princeznu.

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.