12 Apr 2014

PAŘÍŽI, MILUJI TĚ - 2. ČÁST

První část o Paříži jsem zakončila srazem na náměstí St. Michel. Ok. Co se dělo pak? Dále nás čekala projížďka loďkou po Seině. Vážení, pokud jedete do Paříže, tak neopomeňte tuhle atrakci. Opravdu to totiž stálo za to. I když bylo v sobotu hezky, foukal celkem studený vítr. Přirozeně tedy nabízelo být dole v prosklené kajutě a ne venku na střeše lodi. Jenže, do Francie se nejezdí každý den a tak jsme to s mamkou hecly a sedly si na vrch. No, studený větr tam vyfukoval. O teple se zrovna mluvit nedalo, ale to nám vůbec nepřišlo. Byly jsem totiž naprosto hotové z toho, co všechno z té lodi vidíme.

  

Nejdřív jsme se dali po pravém břehu, kde jsme mohli vidět z loďky Louvre, Les Tuleries a náměstí De La Concorde. Podplouvali jsme pod královským mostem, který je nejnádhernější most přes Seinu. Stavěl ho král Slunce. Pak nás ještě čekal most na náměstí de la Concorde, most Alexandra třetího a most des Invalides. A právě odtud se nám poprvé vynořila před očima Eiffelova věž. Následovalo radostné jásání ze spatření Eiffelovky a milion fotek ve foťáku z různých úhlů. U Eiffelovky jsme se točily a vydali se zpět po levém břehu, kde na nás vyhlížela již zminěná Eiffelovka, Martova pole a Musee d'Orsay. Obepluli jsme ostrov Cité, na kterém se nachází Notre Dame a vrátili jsme se zpět ke startu. Celá tahle plavba trvala přibližně hodinu. Zmrzlé jsme se vyhrnuli ven z loďky. Zato jsme nadšeně juchaly z Eiffelovky. Také jsme si říkaly, jak je dobře, že jsme se nakonec rozhodly pro Paříž trpět zimou. Z té kajuty by to totiž nebylo ono.

(nástup do loďky)

(první setkání s Eiffelovkou)

(most přes Seinu od krále Slunce)

Pak jsme se opět vydali na náměstí St. Michel a přes stejnojmenný most na druhou stranu k Louveru. Po cestě jsme se ještě vyfotili na mostu Zamilovaných. Vážení, tak ověšený most zámky jsem ještě neviděla. Prý s tím má Paříž trochu problémy. Nechybělo totiž mnoho a jeden z těch mostů se málem pod tíhou zámků zřítil do Seiny. Naštěstí k tomu nedošlo. Vešli jsme jednou branou do areálu Louveru a naskytl se nám pohled na skleněnou pyramidu a Malý vítězný oblouk; ten byl prý postavem při narození Napoleona. Prošli jsme se Tuilerieskými zahradami, které končili u již několikrát zmiňovaného Placa de la Concorde (Náměstí Svornosti). Jedná se o největší náměstí v Paříži. Opravdu nás dostal ten prostor. Mám dojem, že větší náměstí jsem zatím neviděla.

(na mostě Zamilovaných) 

(Louvre a skleněná pyramida)

(Malý vítězný oblouk)

(zahrady Tuileries)

(Placa de la Concorde)

Na La Concordu nás chytnul menší deštík, takže jsme dostali rozchod. Ovšem, ten kdo chtěl, mohl jít s průvodkyní do luxusní pravé francouzské parfumérky, prohlédnout si vývoj flakónků na parfémy a pan následně očichat a koupit si tu vůni, která se nám zamlouvala. Měli jsme to s množstevní slevou. 60 ml. za 1000 Kč českých v přepočtu. Já jsem si pořídila vůni Belle Chérie (Miláček) a mamka Étoile (Hvězda). K tomu jsme dostaly ještě krásné malé flakónky. Ve Fragonardu se nám to fakt líbilo. Mimochodem, tahle firma dělá i sprchovou kosmetiku. Takže plánuju, že si po výplatě za 10 éček, vezmu stejnojmenný sprcháč, jako je má voňavka. Když Miláček, tak pořádný :D.

(u parfumérky)

Z parfumérky jsme se s mamkou loudavým krokem dostali zpět na Placa de la Concorde. A jelikož jsme měli čas, vydaly jsme se kousek po Champs-Elysees, na jejímž konci se nachází Velký vítězný oblouk. Kvůli nedostatku času jsme k oblouku nedošly, ale naplánovaly si detailní průzkum tohohle slavného pařížského bulváru na druhý den místo Louveru.

Pak jsme nasedly do autobusu a vyjely jsme směr moderní čtvrť La Défence. A když říkám moderní, tak myslím setsakra hi-tech architekturu. Mamka se nechala slyšet, že tu by si určitě rychle zvykla. Jak by taky ne. Na luxus se vždycky rychleji zvykne. Zde jsme taky měli možnost si nakoupit. Byla na to vymezená však pouze jen hodina. Měly bychom času víc, do La Défence jsme se měly přesouvat metrem - což by bylo o poznání rychlejší než autobusem. Jenže metro č. 1. bylo zrovna uzavřené kvůli rekonstrukcím. Takže jsme s mamkou jen rychle poběhaly potraviny. Stihly jsme to tak, tak.

(moderní čtvrť La Défence)

Pak se nasedlo zpátky do autobusu a jelo se ubytovat do F1. Tím byl zakončený první den. S mamkou jsme byly obě dvě totálně mrtvé. Nijak jsme to neprotahovaly. Rychle jsme hodily sprchu, Povečeřely nakoupené jídlo z obchodu, daly si svařák od pánů řidičů a zalezly do pelechu.

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.