15 Jan 2015

JE SUIS CHARLIE

Je to pár dní co Paříží otřásla tragická událost. 3 Islámští teroristé napadli redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Postříleli 24 lidí, z toho 12 jich zemřelo. Pak proběhla přestřelka v ulicích Paříže, kdy jeden z teroristů naprosto chladnokrevně popravil jednoho z policistů. Francie si to samozřejmě nenechala líbit a začala honička na teroristy. Do akce bylo nasazeno víc jak 88 000 policistů, vojáků a dalších ochranných složek. Drama mělo pokračování, další terorista se zabarikádoval v košer obchodě, kde popravil další 4 rukojmí. Policii se nakonec podařilo všechny 3 teroristy zastřelit... Je toho plný internet, a co si budeme povídat, nač bych tady znovu přepisovala zprávy, které obletěly celou planetu. Většina z nás přece moc dobře ví, co se stalo.


I já jsem dostala potřebu vyjádřit se k téhle události. Hlavou mi proudí moc myšlenek, které bych chtěla do tohohle článku vecpat.

S Francouzi soucítím, není to tak dávno co jsem Paříž navštívila. Musím říct, že je to úžasné město. Když jsem se o útoku ve čtvrtek večer doslechla, šokovalo mě to. Jak jsem se však později dozvěděla ve zprávách a dočetla na internetu, útok nějakých teroristů se vesměs čekal. Jak by taky ne, když redakce Charlie Hebdo dráždila kobru bosou nohou.

Satira je fajn věc, většina lidí se jí buď zasměje anebo nad tím mávne rukou. Jenže islámští radikálové ne. Částečně se jim nedivím, vždyť se karikaturisté naváželi do jejího náboženství. Na druhou stranu, muslimové s tím mohli počítat. Každý den na světě vznikne milion karikatur na všelijaké situace, či lidi. Je to jen další z mnoha způsobů jak poukázat na daný problém. Navíc, islámští radikálové si o tyhle karikatury tak trochu koledovali svým cpaním Islámu Evropanům. Jestli si mysleli, že si to Evropa nechá líbit, šeredně se spletli. Charlie Hebdo de-facto pouze vracelo úder skrz svobodu slova. Ne, pár karikatur, ať už jsou o čemkoliv, není důvod k vystřílení redakce.

Islám. Dlouho jsem si kladla otázku, co je tohle, sakra, za náboženství. Vzniklo jako poslední ze všech světových vír. Půlku toho přebralo z judaismu a křesťanství a další půlku si utvořilo k obrazu svému. Hlavně tu o vyvražďování nevěřících, zacházení s ženami a šíření Islámu pomocí meče a ohně. Někteří lidé tvrdí, že je Islám mírumilovné náboženství. Znovu se ptám, kde???? Četla jsem Korán. Nedalo mi to a stáhla jsem si ho z internetu. Přečetla jsem řádek po řádku, slovo po slově. Z některých pasáží se mi chtělo zvracet. Mírumilovné tváři islámu nepřidává ani Islámský stát, který si vyložil Islám, tak jak se mu hodilo a ve jménu boha vraždí. Ve skutečnosti mu však o boha nejde. Jde tu pouze o moc.

Na světě jsou i další náboženství, jenže s žádným není takový problém jako s Islámem. Nechci tvrdit, že jsou všichni muslimové špatní. Bezesporu nejsou. Tak, jak může být zmetkem muslim, stejně tak může být hajzl běloch, černoch, či Asiat. Jsem si jistá, že i mezi muslimy se najdou ti, kteří jsou činem v Paříži zhnuseni a trápí je, že je tihle teroristi staví do situace, kdy je odsuzuje zbytek světa. Nejsem rasista, ale když vidím, čeho jsou lidé téhle víry schopní, je těžké tím rasistou nebýt.

K téhle tragédii si ale bohužel Evropa trochu dopomohla sama. Liberalismus a multikulturalismus je krásná pohádka. Je to však nereálná věc. Arabové hold myslí jinak než Evropané. Toho si mohla evropská společnost už dávno všimnout. Zatím co u nás se hraje na demokracii, základní lidská práva a svobodu slova, na blízkém východě to tak není. Ti lidé mají uplně jinou mentalitu, než my. Jenže v jejich zemích se válčí a tak se rozhodli jít za lepším. Hodná Evropa se nad nimi smilovala a vpustila si je na své území.

A co za to dostala? Jakousi menšinu muslimů, kteří se tu roztahují, chtějí své vlastní mešity, nerespektují naši kulturu a většina z nich ždíme stát na sociálních dávkách. Nepracují, povalují se a zvyšují kriminalitu. A jako vrchol drzosti sem tahají Islám. Taháme snad my, Evropané, do Sýrie či Arábie křesťanství? Ne, netaháme. A když už dojedeme na dovolenou do Egypta či do jiných arabských zemí, snažíme se jejich kulturu respektovat (pominu teď některé turistky, které provokují v bikinách uprostřed muslimského města…), neděláme bordel a nepřesvědčujeme muslimy, ať jsou křesťany.

Každý přistěhovalec by si měl uvědomit, že se přistěhoval do země, která má svou vlastní kulturu. Ta země se kvůli němu měnit nebude, naopak má právo po něm vyžadovat, aby se přizpůsobil. Chce-li žít muslim v Evropě, musí vzít na vědomí, že se přistěhoval do jiné kultury. Pokud se mu nelíbí, že mu stát nepovolil stavět mešity a zakázal zahalování jeho manželek, může se klidně sbalit a odejít tam, odkud přišel.

K tomu aby Evropa pochopila, že multikulturně nelze vycházet se všemi, muselo být v Paříži zavražděno 12 redaktorů, jeden policista a další 4 rukojmí. A to pominu předchozí teroristické útoky v Londýně či Španělsku…

Jak se říká, nikdy není chyba jen na jedné straně. Charlie Hebdo nemělo tolik dráždit tyhle extremisty, když moc dobře vědělo, jak budou na satiry reagovat a Evropa také byla až moc liberální a multikulturní, ve finále jí to spíš uškodilo. Na druhou stranu, je fakt, že terorismus je hrozbou a je potřeba proti němu bojovat. Cestu do Evropy by si dřív či později stejně nějak našel, i kdyby nebyla Evropa tolik otevřená cizincům. Těm lidem jde o moc, chtěli by ovládat celý svět a Islám je bohužel náboženství, který do světa přináší spíš utrpení než lásku a mír.

Sama jsem zvědavá, co s tím teď páni politici udělají. Zda zas budou strkat hlavu do písku a nebo se už konečně odhodlají něco činit. Napětí v Evropě roste a dost možná se blíží takový konflikt, jaký tu byl naposledy v roce 1939. Ovšem tentokrát to budou Arabové. V duchu se musím smát, jak se dějiny opakují. Každý určitě zná pojem Turecké války. Zkoušeli to znovu a znovu. Trvaly skoro dvě století... Teď po 316ti letech to zkouší znova. Od té doby se toho moc nezměnilo, akorát se nevraždí šavlemi, ale samopaly. S Turky byl neuvěřitelný problém. Pro křesťanskou Evropu to byla noční můra. Evropané, kteří tehdy válčili s Turky, se teď musí obracet v hrobě… Jejich hloupí potomci si je sem po necelých 4 staletích nakonec dobrovolně nastěhují. A neomezují se jen na Turecko... On se ten dějepis na základkách neučí pro srandu králíkům, ale hlavně taky pro to, aby se lidstvo poučilo z minulosti. Jenže lidstvo je nepoučitelné. A tak si radši nabije deset krát hubu, než se rozhodne něco dělat. Jenže v momentě kdy se rozhoupe, zjistí, že má tu hubu rozbitou jaksi moc a léčení potrvá déle než čekalo.

V Paříži v neděli pochodovaly na protest proti radikálnímu islámu téměř 2 miliony lidí. Vepředu dokonce 200 metrů ušli i světoví politici. Divím se, že některé z nich lidi vyloženě neušlapali za živa. Obzvlášť velkým výsměchem bylo to, že se mezi nini nacházeli i představitelé arabských zemí, kteří nedodržují lidská práva. Na druhou stranu, Evropa a evropští politici by se teď měli spojit a společně tento problém řešit.

S Islamizací Evropy by si měli tito politici lámat hlavu daleko víc, než s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. I když jsou teď na Ukrajině nějaké potyčky. Nemyslím si, že by měl tenhle konflikt přerůst ve větší válku. Putin není debil, moc dobře si uvědomuje, co by takový konflikt způsobil. Pochopitelně si to uvědomuje i zbytek Evropy a konečně, uvědomují si to i islámští radikálové. Jenže těm je to jedno...

A nakonec, dnešnímu světu chybí dvě věci: vzájemná úcta a empatie. Věřím tomu, že kdyby aspoň polovina lidstva taková byla, tak by jsme nemuseli dnes řešit to, co řešíme...

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.