11 May 2015

BUDAPEŠŤ - 1. ČÁST

Mizení z České Republiky na Velikonoce se u nás začíná stávat tradicí. Nemám ten svátek ráda. Mamka je na tom podobně, takže jsme si, tak jak loni, vybrali další evropské město, sbalili si kufr a na 4 dny odcestovaly do zahraničí. Letos došla na řadu Budapešť.

(pohled od parlamentu na Budu)

Loni jsme měly Paříž s průvodkyní, no letos jsme se rozhodly jet samy. Asi týden před tím jsme si vytipovaly místa, kam chceme jít a přes Slevomat jsem si našly "zájezd" - v ceně bylo ubytování se snídaní a lázně na celý den zdarma. Stačilo tedy pouze zajistit si dopravu na místo určené. Rozhodly jsme se pro vlak. Z Břeclavi jel mezinárodní vlak až do Budapešti.

Vláčkem jsme si tedy vyjeli v pátek ráno. Cesta tam byla klidná. Vzhledem k tomu, že jsem kvůli tomu brzo vstávala, většinu cesty do Maďarska jsem prospala.
Na nádraží Keleti - Budapest jsme dorazily kolem jedenácté hodiny. Zamkly jsme si kufry do skříněk na nádraží a vydaly se metrem č.3 k budapešťskému parlamentu.

(Keleti Payaudvar)

Budapešťský parlament je nádherná budova navržená v novogotickém stylu. Nachází se hned u Dunaje na náměstí Kossuth Lajos tér. Když, jsem tuto nádheru spatřila na vlastní oči, spadla mi brada až kamsi ke kolenům. A to jsem ještě nevěděla, co za nádheru mě čeká uvnitř.

(momentka před parlamentem)

Vzhledem k tomu, že si z nás začalo počasí dělat dobrý den (sníh, déšť, kroupy, vichr a sem tam do toho slunko), rozhodly jsme se trochu změnit původní plán na pátek. Ve vybudovaném vstupu do parlamentu pro turisty jsme si koupily lístky na prohlídku, která začínala v 15:00 hodin. A jelikož bylo do tří daleko, nasedly jsme na žlutou tramvaj a nechaly jsme se dovést až k slavné budapešťské tržnici. Výšlap na Budín jsme zamítly. V tom počasí se to prostě nedalo.

Budapešťská krytá tržnice je opravdu kus Maďarska. V přízemí se nachází potraviny všeho druhu - maso, uzeniny, sýry, zelenina - opravdu nádherná zelenina. Nesmí zde chybět ani pečivo a sladkosti. Také zde najdete plno potravinářských výrobků z papriky. V prvním patře se nachází plno obchůdků s tradiční maďarským krojem, stánky se suvenýry a pár stánků s jídlem - ale nečekejte žádné KFC. Jedná se o maďarskou kuchyni. S mamkou jsme si zde daly něco malého k jídlu a trochu se zahřály,

(budapešťská krytá Tržnice)

(tržnice zevnitř - prostě kus Maďarska)

(papriky všude)

O půl třetí jsme nasedly zpátky na tramvaj a přesunuly se zpět k parlamentu - začínala nám totiž prohlídka. Interiér parlamentu je převážně ze zlata. Něco tak nádherného jsme ještě neviděla. Zlaté zdi, zlaté sloupy, do toho sochy maďarských velikánů, červené koberce.... A hle, dokonce i korunovační klenoty. Nejvíc jsem si však sedla na zadek ze samotné sněmovny. Jestliže zdi místností před tím byly ze zlata, tak tady se ve zlatě koupalo snad všechno. Česká sněmovna není ani zdaleka tak krásná.

(maďarský parlament Országház)

(vstupní hala parlamentu)

(směmovna.. je nádherná)

Z prohlídky jsme tedy odcházely nadšené. Jelikož však bylo venku opravdu odporně, zajely jsme si na nádraží zpátky pro kufry a vydaly jsme se hledat hotel. Při tom jsme měly i čest s modrou linkou metra - jezdí tady totiž ještě staré 40 let staré metro soupravy z Ruska. Přiznám se, že tak odporný metro-vlak jsem ještě neviděla. To se člověk pomalu bál i nasednout. Nicméně, touha po posteli a vaně byla silnější. Dojely jsme tedy k hotelu SISSI, na recepci se ubytovaly a dostaly útulný pokojík. Následovala již zmíněná horká vana, a postel!

(vstup do parlamentu, stráží ho dva lvi)

Ono se to nezdá, ale když jste od půl čtvrté na nohou, někde se to musí projevit. V osm hodiny už jsme obě spaly jak zabité.

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.