13 May 2015

BUDAPEŠŤ - 3. ČÁST

V neděli jsme měli s máti plán jasný. Jak je známo, Budapešť je město plné termálních lázní, byla by tedy škoda aspoň jedny nenavštívit. V ceně zájezdu byl i celodenní pobyt v lázních a dokonce jsme si mohly vybrat. V nabídce byly lázně Széchenyi, Gellért, Rudas a Király. My jsme si vybraly lázně Gellért, věděly jsme totiž, že je najdeme na druhé straně řeky pod Budínem.

(Lázně Gellért)

Po velmi vydatné snídani jsme si tedy nabalily koupací věci a vyšly do terénu. Ke Gerllétu není těžké se dostat. Vede tam přímo zelené metro. Jedná se o známé a velmi okázalé lázně. Využívají 13 pramenů o teplotě vody 27 - 48°C. Mezi hlavní atrakce patří venkovní bazén s vlnobitím a uvnitř perličková koupel. Nesmím však opomenout ještě parní mentolovou saunu a venkovní suchou saunu se studeným sudem :D. Sauny mám ráda, takže jsem si obou dvou užila. Ačkoliv byla venku vcelku zima, všichni máme totiž živě v paměti, jak odporné počasí bylo na Velikonoce, dalo se to i ve venkovním bazénu s teplou vodou. O to větší sranda byla pak ta venkovní sauna. Fakt mě bavilo nahřát se v teplíčku a pak šup do zimy a ještě líp do to ho sudu se studenou vodou. Přiznám se, že jsem po prvním skoku do sudu trochu zavískla. Přece jen, ta voda byla fakt studená, ale pak ten pocit... nejlepší. Tak jsem si to zopakovala ještě 3x než mě to omrzelo. Snad dvě hodiny jsme s mamkou vydržely v jednom speciálním bazénu. Uprostřed byl vybudovaný takový menší sloupek, celý odlaždičkovaný a kolem něj se dalo sedět. Uvnitř asi byla zabudovaná nějaká spirála, či co, protože ty dlaždičky fakt hodně hřály. Na této atrakci jsme si s máti vesele prohřály celé záda a hlavně svaly za krkem.

(Vörösmarty Tér v neděli - velikonoční trhy, ty balónky na stromech byly mega super)

Kolem půl druhé jsme se už začaly nudit, přece jen, válet se celý den v lázních, to by člověk musel být ultra líný anebo ultra nemohoucí. Kolem druhé jsme se tedy sebraly, prodraly se labyrintem jménem šatny a o půl třetí už jsem si medili na pokoji. Usušily jsme si hlavy a přemýšlely dál co podniknout.

Jelikož jsem si před tím Váci utcu moc neužila, rozhodly jsme se tam projít ještě jednou. Pak jsme to vzali podél Dunaje, jakoby zpátky na Vörösmarty tér. Bylo hezky, sluníčko svítilo, takže se nám dobře procházelo, na ulici hráli různí umělci. Jeden chlápek to tam rozjel dokonce hrou na skleničky.

(Procházka kolem vody a tramvajové linky)

(k lanovce po Řetězovém mostu)

(Budapešťský ruch podél Dunaje)

Pak si však mamka všimla, že na druhé straně u lanovky není téměř žádná fronta na rozdíl od včerejšího dopoledne. Takže jsme přešly Řetězový most a nechaly se lanovkou vyvést nahoru na Budín. Tentokrát jsme si udělaly túru na druhou stranu a znova obdivovali výhled na město. Kolem páté se už ale začalo chladit, takže jsme přemýšlely, kudy zpátky. Navrhovala jsem, ať jdeme přes Elizabetin most (Erzsébet Híd). Mamce se to původně zdálo daleko, nakonec to však nebyla žádná hrůza. Pořád bylo pěkně, takže jsme se prošly i menším parčíkem, který se nachází dole pod tímto bílým mostem. Mimochodem, prý je pojmenovaný po mé milované Sissi - ta přece Uhry milovala, a co jsem se tak dočetla, i v Budapešti byla skoro pečená vařená.

(Lanovka na Budín)

(Erzsébet Híd a dole pod hradbami lázně Rudas)

(Výhled z Budína, je vidět kousek Elizabetina mostu .. nejvíc se mi na té fotce líbí však to slunce, které začíná Pešť pomalu oslňovat...)

(A druhá strana... Řetězový most a v zadu Parlament... slunko už zalévá Pešť)

(Procházka po břehu Budy... focena kolonáda lázní Rudas)

(sluníčko zapadá za hory... foceno z Elizabetina mostu, pohled na část Budy)

(Lodní doprava na Dunaji jen kvete)

Tato romantická procházka, ač bez chlapa, po části Budapešti byla opravdu hezkou tečkou na konec výletu. Brzo se začal zvedat vítr a slunce zapadlo za Gerllétův vrch. Takže jsme to zabalily a odebraly se do našeho SISSI hotelu. Za celý výlet mě snad trošku mrzí, že jsem neměla možnost vidět noční Budapešť... V plánu to bylo, ale večer jsme došly utahané na pokoj a pak už jsme byly líné vystrčit nos. Navíc byla v celku zima. No neva, snad příště.

(naše ubytováníčko)

V pondělí jsme už měli vyloženě jen den na odjezd. Vlak nám měl vyjíždět zpět do ČR v jedenáct, takže jsme si trochu pospaly, pak si zašly v klidu na snídani, nabalily kufry a pomalu se vydaly na nádraží.

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.