21 Feb 2016

ŘECKO: RHODOS - HLAVNÍ MĚSTO STEJNOJMENÉHO OSTROVA

Jelikož dovolená není jen o válení se na pláži u moře, naplánovali jsem si i pár výletů. Naši už na Rhodosu jednou byli - zato já ne. V půlce prvního týdne dovolené jsme se rozhodli pro návštěvu hlavního města ostrova - Rhodosu. Z Faliraki jel autobus přímo až do centra. Jízda trvala 20 minut. Po snídani jsem se tedy odebrali na zastávku. Jeli jsme tak abychom ve městě byli tak v devět ráno, dokud není ještě takový pařák a dá se chodit i ulicemi. 


Vysedli jsme kousek od přístavu Mandraki s výhledem na Palác velmistrů, rhodskou tržnici v orientálním stylu ,větrné mlýny a pevnost s majákem, ke kterému vedly naše první kroky. Tato pevnost se jmenuje Fort Nikolaos a pochází z roku 1400. Je poměrně zachovaná, uvnitř se nachází i menší video projekce  vztahující se k historii stavby.  A taky je odtud hezký výhled na nekonečné moře.

(U přístavu stojí 3 větrné mlýny, vzadu se tyčí pevnost s majákem)

(v Pevnosti)

Celé Staré město je obehnané 4 kilometrovými hradbami, které mají jedenáct bran ta hlavní se nachází u přístavu Mandraky a jmenuje se Eleftherias. Město jako takové patří k nejlépe zachovaným středověkým městům v Evropě, a tak bylo připsáno na seznam památek UNESCO, Naší první zastávkou byl Palác Velmistrů, který zbudovali Johanité. Uvnitř se nachází expozice ztvárňující Řecko od 4. století až po příchod Turků. 

(Palác Velmistrů)

Po menší pauzičce na náměstí u paláce jsme se vydali Rytířskou ulicí a tu na nás vykoukla Sulejmanova mešita, Ostatně, v Rhodosu je mešit víc. po cestě jsme však narazili na tuhle jednu. Brzo jsem došli až k Sokratově ulici - ta byla od pradávna ulicí plnou obchodů a taveren. Zůstalo tomu tak dodnes. V této ulici jsem si koneckonců ulovila i šperky s Rhodským okem. To co mě na starém městě uchvátilo, byly právě tyto úzké uličky s nízkými domky. A samozřejmě všude plno lidí. 
(
(s minaretem mešity za zády)

(na začátku uličky plné obchůdků a taveren, koneckonců, těch je plné staré město Rhodosu)

(Sokratova ulice)

(Sulejmanova Mešita v celé své kráse - na fasádě pracují, opravují jí do původní podoby)

Ačkoliv rozhodně nejsem fanda islámu; hlavně pro to, co se teď kvůli této víře děje ve světě, zajímalo by mě jak to v takové mešitě vypadá. Čistě ze zvědavosti.Třeba se jednou povede. A třeba se do té doby taky svět zklidní.

K poledni jsme došli na náměstí Platia ton Everon martyron. Nejen že se zde nacházelo pár obrovských stromů nabízejících příjemný stín, ale i památník židovské komunity, která byla v roce 1944 téměř vyhlazena. Pomalu jsme se začali rozhlížet, kde si dáme oběd. Nakonec jsme si vyhlédli jednu taverničku, zapluli do stínu a začali doplňovat energii. Nezdá se to ale chodit po městě v parném letním dni je fakt zabíračka.

(Na náměstí Everon martyron, díky bohu za blahodárný stín)

Tady se naše rodinka trošku rozpůlila. Zatím co já, bratr a mamka jsem se rozhodli pro oběd, taťku zaujala velká výletní loď, na kterou šlo vidět až z náměstí dolů k druhému přístavu Kolona. A tak zatím co my baštili, taťka se vydal obdivovat lodě. 

(velká výletní loď prý plná japonců právě parkuje v přístavu, je vidět až z náměstí Everon martyron)

Kolem půl druhé hodiny už byl opravdu nesnesitelný hic. My měli po obědě a tatínek se nám vrátil z přístavu. Rozhodli jsem se tedy vydat na pláž Elli a ochladit se v moři. Zajímavý byl nejsevernější cíp ostrova. Od východní strany se o pláž rozbíjeli 2 metrové vlny, zatímco ze západní strany byl naprostý klid. Škoda jen, že pláž byla oblázková. Dost špatně se po ní chodilo, zvlášť mě, jen v sandálech. Nohy jsem měla dodrané, ale za to pohoupání se ve vlnách a nahřání se na horkých kamíncích stálo za to. Hodně tam fučelo, ale byl zde klid. Nikde ani živáčka. Ležení na kamínkách však bylo nepohodlné, tak jsme se rozhodli jít do centra dění na pláž u série hotelů. Chvíli jsem se zde povalovali ale nebylo to ono. Moc lidí, moc hluku, nepohodlná pláž. Z Faliraky jsme byli zvyklí opravdu na něco jiného. Takže jsem se nakonec kolem čtvrt na čtyři zvedli a rozhodli se na další koupání nakašlat

(hlavní brána Eleftherias)

Jenže co s volným časem. Zdálo se nám to brzo. A tak jsem zavítali do tržnice v orientálním stylu. Zde najdete plno kaváren, restaurací ale obchody s oblečením, suvenýry a tak. Zde jsme zapluli do jedné restaurace a dali si zde zmrzlinový pohár. Chvíli jsme ještě vloudili uličkami Rhodosu. Kolem páté hodiny se však začalo zatahovat a mi už taky byli navýletovaní až až. Škoda. nevydrželi jsme ani jeden do večerního Rhodosu. V pět jsme naskákali do autobusu a o šesti večer jsme se už vyvalovali na bazénu u hotelu.

(Rhodské hradby okolo starého města)

Rhodos je hezké město, určitě bych se zde chtěla mrknout ještě jednou a třeba i vydržet do večera. Třeba se mi zadaří.

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.