7 Sep 2016

AHOJ PODZIME 2016

Ačkoliv jsem ještě před nedávnem prohlašovala, že léto bylo krátké a klidně bych ještě nějaký ten měsíc brzkých východů a pozdních západů slunce snesla (protože to mi na létě bude chybět asi nejvíc), včera jsem se probudila s takovou těšící se náladou na další roční období.


I claimed not so long time ago, that summer was short and it would be good to have one more month full of early sunrises and late sunsets (because this part of the summer I will miss the most), but yesterday I woke up with such an enjoying mood for another season.


Nenápadně se vytratily ty dny, kdy v osm večer bylo světlo jak v šest hodin a kolem půl desáté bylo ještě šero. Ačkoliv bylo o víkendu venku teplo a dokonce se dalo i koupat, ten nádech podzimu už je trochu cítit. Ráno už je to na bundičku. 10 - 12 °C, žádná hitparáda. Když jedu ráno do práce, pozoruji z okna vlaku východ slunce a bez mlhy se to už téměř neobejde.

Došlo mi, že se na podzim vlastně docela těším. Začne období svetříků a teplých, huňatých šál. Opět tu bude čajová sezona. Bez horkého nápoje to nepůjde. Opravdu se těším na barevné listí, vyřezávání strašáků z dýní či poslední sezení u ohně na chatce - tentokrát už v bundách a šálech. Počasí se taky změní. Co na tom že bývá deštivo. Prostě to k podzimu patří a v takové chvíli je čas na deku, čaj a knížku do ruky. V mém případě pak nějaký učební materiál. Začne mi totiž škola.

Doufá, že hezké počasí vydrží ještě nějakou chvíli. V pondělí ráno bylo ještě hezky, dopoledne se však zatáhlo a začalo pršet. Když jsem pak ve čtyři odcházela z práce, svítilo opět sluníčko ale vzduch byl už podzimní.

Dnes je úterý. Jedu ráno do práce a venku leje. Snad je to jen přechodné období a babí léto tu bude co nevidět.

Takže podzime vítej. Doufám, že budeš stát letos za to.


Long days inconspicuously disappeared. Although the weekend was warm outside and you even could swim well, the tint of autumn is already in the air. Mornings began to be cooler, something around 10 – 12 °C, that is temperature pretty good for the jacket. When I watching the sunrise during my journey to the work in the morning, there is almost always mist outside. 

I realized that I actually looking forward to the fall. The season of sweaters and warm soft scarves will begin. It will be also tea season already here. I look forward to the colorful leaves, making scarecrows from the pumpkins, the last sitting by the fire at the cottage – this time in jackets and scarves. The weather will also change. Yes it will be rainy, but it also belongs to the autumn and in this case is time for the blanket, hot tea and good book or study material to school in my case. 

I hope that the nice weather will last for a while. Monday morning it was nice and sunny but during the day was the sky overcast and it started to rain. When I went out of the work, the sun was shining again, but the air was autumn.

It is Wednesday today. I’m going to the work right now and it’s raining outside. Perhaps it is just a transition period and the Indian summer will be here soon.

Welcome autumn. I hope you will be good this year.

No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.