7 Feb 2017

JÓ NAPOT KÍVÁNOK, ÉN MAGDOLNA VAGYOK... ANEB, JAK JSEM K MAĎARŠTINĚ PŘIŠLA

Slyšeli jste někdy v kuse maďarský jazyk? A jak na vás ze začátku působil? Věřím tomu, že zvláštně. Jak by taky ne, jazyků podobných maďarštině moc není. Ze skupiny ugrických jazyků, vedle chantyjštiny a mansijštiny je právě maďarština nejvýraznější - a taky z této jazykové rodiny nejznámější. Díky strejdo Google. Ani já před chvíli netušila, že něco jako chantyjšitna či masijština existuje. Jen tak mimo téma, pro zajímavost, chantyjštinou mluví asi 12 tisíc lidí a masijštionou 940 lidí...


V současné době maďarsky mluví 13,3 milionů lidí + jeden se snaží něco pochytit. Chytrý čtenář zajisté pochopil, že ten jeden navíc jsem já. Existuje asi 6900 dalších jazyků, které nám vedle staré známé Angličtiny a Němčiny či Francouzštiny přijdou exotické. A kolikrát nemusíme chodit ani daleko. Vždyť.. kolik lidí si jen tak řekne, ok, jdu se na učit maďarsky... Mezi námi, zajímalo by mě, kolik lidí si totéž řekne třeba o češtině...  Nabízí se tedy otázka.. proč zrovna maďarština a kde jsem k tomu, pro boha svatého, přišla.

S mamkou nemáme rády Velikonoce a tak jsem si předloni naplánovali vycestovat mimo ČR. Na slevomatu se objevil 3 denní zájezd do Budapešti. Ani jedna z nás v tomto hlavním městě Maďarska nikdy nebyla, takže bylo o důvod více sebrat se a jet poznat něco nového. Tedy, na maďarštinu jsem poprvé natrefila právě v Budapešti. Přesněji řečeno - večer na pokoji při zapnutí televize. Přes den jsme totiž chodily pěšky po městě a hlášení zastávek v metru či tranvajových zastávek, jsme nějak nevnímaly. Oči jsme měly pro Budínský hrad a Parlament.  První dojmy z řeči? Pane bože, co to je.. jak tím jazykem může někdo mluvit! Má to vůbec nějaký základ? K jakému jazyku bych to mohla přirovnat? Jednoduše, maďarština mým uším zněla zvláštně - hodně zvláštně. Ovšem, během těch 3 dní ledy potály. Když jsme na Velikonoční pondělí odjížděly vlakem zpět do ČR, už mi to tak nepřišlo. Budapešť jsem si zamilovala přes noc. Celé město má takovou zajímavou dechberoucí atmosféru. Co se týče architektury, velmi mi připomínala mou milovanou Vídeň. Jako bych se najednou přenesla v čase a naskytla se v období lesku a elegance začátku 10.- 20tých let minulého století. Co by ne, Rakoussko-Uhersko, to byla mocnost. I Kaiserin Sissi zbožňovala Maďarsko a Maďary.Takže mi přišlo jako docela dobrý nápad ze srandy si pořídit učebnici maďarštiny a naučit se pár slovíček.


Sehnala jsem si učebnici maďarštiny a pustila se do toho. Nutno dodat, že ně nějak pravidelně. Nebyl čas. Práce, škola.. to vše hrálo roli. Nicméně, letos po Vánocích jsem se k tomu konečně dostala nějak víc a vážení, chytlo mě to. Dělám to pro zábavu. což je nejlepší, člověk si totiž zapamatuje víc když může a ne když musí. Jazyk to lehký zrovna není, na druhou stranu, jsou podle mě i těžší jazyky. Ale ono to pomaloučku po lehoučku pujde. A bude docela sranda, pokud se v budoucnu stane, že budu na nějaké elementární úrovni maďarsky rozumět a umět se i domluvit.

Plány na jaro jsou jasné. Plánuji opět do Budapešti na 3 - 4 dny vyjet. Tentokrát vychytat teplejší počasí než předloni na Velikonoce. Ráda bych si vše znova prošla, zašla se nahřát do lázní a kdyby se podařilo, hecla bych i nějaké to vystoupení v Opeře. Třeba se povede. Hlavně si chci projít osvětlenou Budapešť za tmy. O to jsem byla minule ochuzena. Podle fotek na internetu a posléze i fotek kolegy, který samozřejmě musel po mě opakovat, jsem usoudila, že jsem přišla o dost. Neva. Napravím. Není všem dnům konec.

(Opera v Budapešti)

Sama jsem zvědavá jak dlouho mi to vydrží a jak daleko se mé maďarské snažení dostane. Už však umím první slovíčka a docela si to užívám. Pořídila jsem si deníček se Sissi - sem si značím slovíčka. Teď jsem ve fázi kdy načínám první gramatiku. Takže, uvidíme co z toho bude. Jako zábava na dlouhé lednové a únorové večery je to dokonalé.


No comments:

Post a Comment

Děkuji za Váš komentář. // Manny thanks, for Your commnet.